16 Şubat 2019
  • Samsun6°C
  • Ankara3°C
  • İstanbul6°C

OBAMA İTİRAF ETTİ

ABD Başkanı, Türkiye’nin de taraflarından olduğu ‘eğit-donat’ programının ağırlığını Kürt muhaliflere kaydırma planlarına ilişkin sinyaller verdi ve Suriye'nin doğusunda Kürtlerle ‘eğit-donat programı inşa etmeye çalıştıklarını’ söyledi.

Obama itiraf etti

04 Ekim 2015 Pazar 12:55

Obama, Suriye'de ılımlı muhalif gruplar için uygulanmak istenen eğit-donat programının başarısız olduğunu belirterek, “Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programının beklenildiği gibi işe yaramadığını itiraf eden ilk kişiyim” diye konuştu.

Obama, Rusya'nın Esad rejimine destek için Suriye'de düzenlediği hava saldırılarının IŞİD'i güçlendirdiğini de söyledi. Obama, “Rusya, Suriye halkının ezici çoğunluğunun istemediği Esad rejimini desteklemeyi sürdürüyor. İstemiyorlar çünkü, Esad’ın çocuklarına varil bombaları yağdırdığını gördüler. Diktatör Esad’ın, derdinin kendi ülkesi değil iktidarda kalmak olduğunu gördüler” dedi. Suriye’de geniş kapsamlı siyasi geçişin tek çözüm olduğunu savunan Obama, “Bunun için de tek yol Esad’ın çekilmesi. Esad’ı yeniden yaratamazsınız Suriyelilerin gözlerinde. Bu benim saptamam değil, Suriyelilerin kendileri söylüyor” diye konuştu. New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantıları sırasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, kapsamlı bir siyasi geçiş ve Esad’ın iktidardan uzaklaşması koşuluyla ABD’nin Rusya ve İran ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu açıkça anlattığını da belirten Obama, “Rusya ve İran’ın Esad’ı destekleme politikası kendilerini bataklığa sürükleyecek ve bir süre de orada kalacaklar” diye konuştu.

Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine, Rusya'nın Esad karşıtı tüm muhalifleri ‘terörist’ olarak gördüğünü belirten Obama, “Rusya, IŞİD ve daha ılımlı İslamcı muhalifler arasında ayrım yapmıyor. Bu felaketin tarifidir” diye konuştu. Obama, ılımlı muhalifleri hedef almanın, tarafları siyasi geçiş sürecinden de uzaklaştırdığı değerlendirmesinde bulundu. DHA

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.