19 Aralık 2018
  • Samsun10°C
  • Ankara7°C
  • İstanbul7°C

İLKADIM’DA BİR MEDENİYET YÜKSELİYOR

İlkadım Belediyesi tarafından 6,5 dönüm alan üzerine yapımı devam eden Karadeniz’in en büyük 'Cami ve Külliyesi’nde Selçuklu mimarisinin yanı sıra, Osmanlı ve Babür Türk mimarisi de kullanılıyor.

İlkadım’da bir medeniyet yükseliyor

29 Kasım 2017 Çarşamba 12:01

Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarı üzerinde inşa edilen Karadeniz’in en büyük 'Camii ve Külliyesi’nde hummalı bir çalışma sürerken, cami kısmındaki detaylar belirginleşmeye başladı.

TAVANDA ÇITAKARÎ SANATI
Selçuklu mimarisiyle kullanılarak külliye ve camii olarak  iki bölüm halinde inşa edilen caminin mermer işçiliği ile göze çarpan giriş kapısı ile mihrabı camiye estetik bir görünüm kazandırıyor. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek melez bir tasarımın uygulandığı cami içinde, sütunlar Selçuklu mimarisini, tavanda ise Osmanlı mimarisi ile sanat köklerimize uygun bir estetik katacak olan çıtakarî sanatı uygulanacak. Caminin çatısı ise, çam ağacından elde edilen kalaslarla kaplanacak 

KUBBE’DE BABÜR TÜRK MİMARİSİ
Babür Türk Mimarisinin kullanılacağı cami kubbesinde nakışlı geleneksel mimari ile bezenecek. Kubbeyi çepeçevre saracak olan camlar ise, vitray olacak. İçerde havuzu, kenarlarında sedir oturma yeri,  avluda ise şadırvan olacak. 

MEDENİYETİN İNŞASI VE İHYASI
Gün geçtikçe detayları ortaya çıkan caminin sadece Samsun için değil, şehir dışından gelecek yerli ve yabancı ziyaretçilerin görmek isteyeceği inanç ve ibadet merkezi olacağını kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Cami ve Külliye’nin medeniyetin inşası ve ihyası için önemli bir merkez olacağını kaydetti.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK CAMİ VE KÜLLİYE OLACAK
Mimarisiyle göz kamaştıran bu muazzam eseri inşa etmeden önce  kadim medeniyetimizin izlerinden oluşan bir şaheser ortaya çıkarmak istediklerini ifade eden Başkan Tok, şunları söyledi: "İki bölüm halinde inşa edilen cami ve külliyenin 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otopark, toplantı salonları ve eğitim merkezleri bulunmakta.. Deniz'i gören ahşap malzeme ve kesme taş kullandığımız ve mimarisi ile  Türkiye'ye örnek olacak Camii ve Külliye'de bayanlar için ayrı abdest ve ibadet yerleri yapıyoruz. Camii ve Külliye inşaatını tamamlayarak hizmete açtığımızda Ankara Hacıbayram Veli, İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan gibi önemli bir merkez olacak.”
Erdal Endücü

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.