19 Şubat 2019
  • Samsun9°C
  • Ankara11°C
  • İstanbul15°C

ESKİ SAMSUN VALİSİ İBRAHİM ŞAHİN’DEN ŞAKA GİBİ SAVUNMA FETÖ’DEN ATILANLAR YÜZDE SEKSENE ULAŞMAMIŞ

TRT eski Genel müdürü ve eski Samsun Valisi İbrahim Şahin TRT’deki kendi eski Genel Müdür yardımcısı Ahmet Koyuncu’nun yargılandığı FETÖ davası

Eski Samsun Valisi İbrahim Şahin’den şaka gibi savunma FETÖ’DEN ATILANLAR YÜZDE SEKSENE ULAŞMAMIŞ

22 Ocak 2018 Pazartesi 10:00

TRT eski Genel müdürü ve eski Samsun Valisi İbrahim Şahin TRT’deki kendi eski Genel Müdür yardımcısı Ahmet Koyuncu’nun yargılandığı FETÖ davasından sekiz yıl ceza aldığı davada yaptığı savunmada kendi döneminde TRT ye 2500 kişi alındığını, bu kişilerin FETÖ nedeniyle işten atılma oranının yüzde seksene varmadığını söylemesi şaka gibi savunma olarak nitelendirildi. Kendi  döneminde işe alınan 2500 civarında personelin yaklaşık 2000 kişiye yakınının işten atıldığı göz önüne alındığında İbrahim Şahin’in yaptığı savunma adeta komediye benzetildi.

 

 

FETÖ’DEN HABERDAR DEĞİLMİŞ

İbrahim Şahin yaptığı savunmada 2007 yılında TRT Genel müdürü olduğu dönemde işe alınan personelin büyük bir kısmının FETÖ terör örgütü mensubu çıkması konusunda FETÖ örgütünden haberdar olmadığını söylemesi gülünç bir savunma olarak kabul edildi. FETÖ terör örgütünün en güçlü olduğu dönemlerin 1998 ve sonraki yıllar olduğu açıkça ortada olmasına rağmen İbrahim Şahin’in savunmasında 2007 yılında bu örgütten haberdar olmadığını söylemesi komik bir savunma olarak değerlendirilmekte.

 

NEDEN TUTUKLANMIYOR

İbrahim Şahin’in gerek TRT’de çalıştığı dönemde işe aldığı personelin FETÖ terör örgütüyle olan bağlantıları, gerekse Samsun Valiliği esnasında telefonundan ByLock çıkıp, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığının olayı ört bas etmek amacıyla telefonun kullanılmadığı için soruşturmaya gerek olmadığı yönünde verdiği karar doğrultusunda tutuklanması gerekirken hala daha elini, kolunu sallayarak dolaşmasına anlam verilemiyor. Bu konuda Başbakan Binali Yıldırımın İbrahim Şahine sahip çıktığı yönünde bir söylentinin de olduğu bilinmekte.

                                             

BEŞİR ATALAY’I SUÇLADI

İbrahim Şahin yaptığı savunmada 2007 yılının Kasım ayında TRT ye Genel müdür olduğunu, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda TRT ye personel aldığını, bu personel alınırken  dönemin TRT den sorumlu Bakanı Beşir Atalay’ın talimatları doğrultusunda personel alımlarını yaptığını iddia ederek Beşir Atalay’ı suçladı. Oysa Beşir Atalay bu tür personel alımlarında TRT Genel müdürünü görevlendirmiş, İbrahim Şahinin talimatları doğrultusunda personel alındığı bilinmekteydi.

 

 

--Eski TRT Genel Müdürü, ‘FETÖ’den yargılanan yardımcısını işe nasıl aldığını anlattı

 

TRT eski Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Koyuncu’nun 8 yıla mahkum edilmesinin gerekçeli kararı çıktı. TRT eski Genel Müdürü İbrahim Şahin, Koyuncu’nun bu göreve nasıl atandığını anlattı.

 

Sözcü’den Asuman Aranca’ya konuşan TRT eski Genel Müdürü İbrahim Şahin Koyuncu’nun bu göreve nasıl atandığını şöyle alattı:“2007’nin kasım ayında TRT Genel Müdürü olarak çalışmaya başladım. O tarihte Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan benden İçişleri Bakanlığı mülki idareden birkaç kişiyi TRT’ye alarak burada yetiştirmemi emretti. Bunun üzerine İçişleri Bakanı olan Beşir Atalay’a durumu arz ettim. Atalay çalışma arkadaşlarına sorup bize ileteceğini söyledi. Daha sonra Ahmet Koyuncu’nun ismi öne çıktı ve biz onu talep ettik. Tam tarihini hatırlamamakla birlikte Ahmet Koyuncu ile ilk olarak TRT’nin Eğitim Daire Başkanlığı’nda çalıştırmaya başladık.” Kaynak: Eski TRT Genel Müdürü, ‘FETÖ’den yargılanan yardımcısını işe nasıl aldığını anlattı.

 

“KİMSE BENİ UYARMADI”

“Daha sonra Koyuncu, İdari İşlerden sorumlu genel müdür yardımcısı oldu. Ben TRT’ye personel alımı işini komisyonlarım aracılığıyla yürüttüm. Bu alımların yapıldığı zamanlarda FETÖ’nün varlığı bilinmiyordu. Ahmet Koyuncu’nun referansı ben değildim. Kendisinin ismi TRT’ye alınması için İçişleri Bakanlığı’ndan kurumumuza gelmiştir. Koyuncu’nun FETÖ silahlı terör örgütüyle irtibatlı olduğuna dair bana herhangi bir yerden veya kişiden herhangi bir bilgi ve belge gelmedi. Koyuncu’yu çocuklarının ve özellikle oğlunun hiperaktif bir yapıya sahip olması sebebiyle TRT’deki görevinde verimli olamayacağı düşüncesi ile görevden aldım.”

 

“İSİM ÖNERİR, ISRAR ETMEZDİ”

“TRT’de Koyuncu’nun naklen veya açıktan personel atama yetkisi yoktu. Kendisi görev tanımı gereğince bana başarılı gördüğü personel alımı konusunda tekliflerde bulunurdu ancak illa bu kişi alınacak demezdi. Kamuoyunda çalıştığım dönemde alınan personelin yüzde 80’inin FETÖ mensubu olduğu iddia ediliyor. Benim dönemimde 2000-2500 arası personel alındı ancak şuanda ihraç edilen kişi sayısı yüzde 80’e teka bül etmiyor. Tüm iş ve işlemlerimi TRT’nin yönetmeliklerine göre yaptım. Kanun dışı hiçbir işlem yapmadım. Tek amacım dünya çapında izlenebilir bir TRT oluşturmaktı.”

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.