18 Mart 2019
  • Samsun8°C
  • Ankara12°C
  • İstanbul17°C

ELLERDE TİTREME ‘PARKİNSON HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Parkinson hastalığına dikkat çekiyor. Parkinson orta yaşta ellerde titreme ile başlıyor

Ellerde titreme ‘Parkinson hastalığının habercisi olabilir

27 Kasım 2017 Pazartesi 16:49

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Osman Demir, Parkinson' hastalığının genellikle orta yaşta ellerde titreme ile başlayan ve beyin hasarına yol açan ilerleyici bir hastalık olduğunu söyledi. Günlük yaşantımızda en sık elde görülen titremeler basit olarak bilinen pek çok işin rahat yapılmasını engelliyor. Bardak tutulduğunda veya çay kahve ikramında bulunurken el titremesi sonucuyla karşı karşıya olabilirsiniz. En sık ellerde görülen titreme sağlıklı diyebileceğimiz normal kişilerde görülebilir ve fark edilmeyebilir. Kişinin ellerdeki titremesi fark edilir düzeye gelince normal olmaktan çıkar ve hastalığa dönüşebilir. 
Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Osman Demir, bu nedenle stresten uzak durun, yoğun çay ve kahve tüketmeyin uyarısında bulundu. 

EL VE ÇENE TİTREMELERİNE DİKKAT!
Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişebileceğini Dr. Osman Demir, şunları söyledi: "El titremesi (tremor), başparmağın kontrolsüz hareketleri, çene ve dudakta hafif titremeler Parkinson'un en sık görülen belirtileridir. Ellerde titremenin duruş ve harekete göre değişik tipleri vardır. Titreme istirahatte, hareket sırasında, eller öne uzatılmış halde veya bir olaya özel olarak (örneğin; yazı yazma) ortaya çıkabilir. Ellerde titremenin şiddeti hafif olabileceği gibi yeme, içme, kişisel ihtiyaçlarını gidermede güçlük yapabilecek düzeyde çok şiddetli olabilir. Ellerde titreme ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda ''esansiyel tremör'' olarak adlandırılan iyi huylu bir durum saptanmaktadır. Sebebi bilinmemekle birlikte sıklıkla ailesel geçişlidir. Altta yatan ciddi bir hastalık yoktur. Yorgunluk , stres, kafein bu titremeyi artırabilir. Yaş ilerledikçe genellikle artış gösterir ve eller dışında kafada, dilde, bacaklarda da görülmeye başlayabilir. Sıklıklar kişinin yaşamını kısıtlayıcı ağırlıkta olmaz,ancak ince el becerisi gerektiren işlerde çalışırken zorluk çekebilirler."

CERRAHİ YÖNTEM UYGULANIYOR MU?
Dr. Osman Demir, Parkinson hastalığında başlangıçta tek bir elde titreme olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: "Bu '' para sayma'' hareketi şeklinde  kaba ve yavaş bir titremedir. Hastalığın başlangıcında hareket ile titreme kaybolur. İlerleyen dönemlerde titreme daha bariz bir hal alır. Diğer elde , vücudun diğer kısımlarında da görülebilir. Parkinson hastalarında titremenin tedavisinde hastalığa özgü ömür boyu kullanılmak üzere olan ilaçlar verilmektedir. İlaç ile tedavi edilemeyen hastalarda cerrahi ve beyin pili takılması gibi yöntemler kullanılmaktadır. Titremenin tipi, karakteri,  şiddeti ve dağılımı belirlendikten sonra sebebe yönelik araştırma planlayarak  tedavi sağlanabilir. Kan tahlilleri , beyin ,omurilik ve sinir sistemine yönelik tetkikler yapılabilir. Elektromiyografi aleti ile yapılan özel yöntemlerle titreme analizleri yapılabilir. Altta yatan sebep saptandıktan sonra buna yönelik ilaç ve cerrahi tedaviler planlanır"
Erdal Endücü 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.