22 Kasım 2018
  • Samsun13°C
  • Ankara12°C
  • İstanbul13°C

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ AKADEMİK KURUL TOPLANTISI

Diş Hekimliği Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı

Diş Hekimliği Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı

14 Ekim 2017 Cumartesi 12:34

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı "Akademik Kurul Toplantısı", Fakültenin konferans salonunda gerçekleşti.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı ile Fakültenin öğretim elemanları da hazır bulundu.

"OMÜ Diş Hekimliği 16. sırada"

Toplantı, Dekan Prof. Dr. Selim Arıcı'nın Fakültenin mevut durumunu değerlendirdiği sunumla başladı. Toplam öğrenci sayısının, öğretim elemanı sayısının ve Fakültenin çıkardığı yayın sayısının yıllara göre dağılımını rakamlar vererek açıklayan Dekan Selim Arıcı, OMÜ Diş Hekimliği Fakültesinin başarı sıralamasında 40 fakülte arasında 16. sırada olduğunu kaydetti.

"Fakültenin araştırma kurulu oluşturması gerekli"

Fakültenin çözüm bekleyen birçok sorunu olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Selim Arıcı, öğrenci danışmanlığının etkili bir şekilde yapılmamasını ve öğrenci otomasyon sisteminin  elden geçirilme gerekliliğini, bir an önce çözülmesini gereken sorunlar olarak değerlendirdi.

Dekan Arıcı, Rektörlüğün başlattığı araştırma politikalarına katkıda bulunabilmek için de çalışmaları kontrol edecek ve aktif çalışacak bir araştırma kurulunun bir an önce oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

"Bize ulaşabileceğiniz her yol açık"

Sağlıklı iletişim kurmanın önemine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise, "Sorunların söylentiye dönüşmeden çözülmesi için bize ulaşılabilecek her yolu açık tutuyoruz. Bunun için haftanın her salı gününü açık kapı günü ilan ettik. Her kesimden çalışanın isteğini, problemini dile getirdiği bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Bu nedenle akademik kurul toplantılarına da mümkün olduğunca katılmaya çalıştığımı sizinle daha önce de paylaşmıştım."dedi.

Yönetime geldiklerinden bu yana, şartları iyileştirmek ve sosyal iklimi güzelleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Rektör Sait Bilgiç, "Öğrenciye yararlı, araştıran, kaliteli hizmet veren bir üniversite için, bizi başarıya ulaştıracak verimliliği arttıracak şekilde tüm personelimizin moralini yüksek tutmak zorundayız. Üniversitemizde bu havayı yakalayarak bu kurumu ileri taşımak mecburiyetindeyiz." şeklinde konuştu.

"YÖK'ten gelen heyet tarafından dış değerlendirmeye tabi tutulduk"

OMÜ'nün genel sıralamasını yükseltmek, kampüsüyle, fakülteleriyle, öğretim elemanlarıyla OMÜ'yü hak ettiği yere çıkarmak için kalite sürecine yoğun bir şekilde girdiklerini de hatırlatan Sait Bilgiç, "Bu konuda kendi iç değerlendirmemiz dışında bir de YÖK'ten gelen bir heyet tarafından dış değerlendirmeye tabi tutulduk. Genel duruma göre kendimize bir istikamet belirleyeceğiz. Ayrıca kalite gereği olarak çalışmalarımızı şeffaf bir hâle getirdik. Alınan kararlar, iç ve dış paydaşlar için web sayfamızda yayınlanıyor. Yine araştırmacılar için bir araştırma havuzu oluşturduk." ifadelerini kullandı.

"TTO'lar üniversite ile sanayiciyi buluşturacak arayüz"

Üniversite ile sanayi iş birliğinin önemine de değinen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, "5 uzman yerleştirerek aktif hâle getirdiğimiz Teknoloji Transfer Ofislerini (TTO) ayrıca bir arayüz olarak da kullanmak niyetindeyiz. TTO'lar hem sanayicinin ihtiyaçlarını tespit edecek hem de akademisyenle sanayiciyi buluşturacak." diye konuştu.

"Bizim görevimiz elimizdeki imkânları verimli kullanmak"

Üniversitelerin eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet olmak üzere üç ana görevi olduğuna işaret eden Rektör Bilgiç, "Bunların kaliteli olması size bağlı. Siz bu görevlerinizi iyi bir şekilde yaparsanız hem siz başarılı olursunuz hem de üniversite. Bizim görevimizse, bize verilen bütçeyi ve mevcut insan kaynağını verimli bir şekilde kullanmak. Bu imkânları eşit biçimde dağıtmak ise ön plana çıkarılması gereken birimlere haksızlık olur." dedi.

"Projelerimiz Samsun'un odaklanması gereken alanlarında"

Rektörlüğün araştırma üniversitesi olmak için hazırlıklara başladığını da dile getiren Bilgiç, bu kapsamda başvurulan projeler hakkında da bilgi verdi. Samsun'un odaklanması gereken alanlarında projeler hazırladıklarını kaydeden Rektör Bilgiç, "2 projemiz, 2 aşamayı geçti. Aslında bu projeler daha çok akademisyenlerin görevi ama biz  Rektörlük olarak bu alanda öncülük ediyoruz." diye konuştu.

Son olarak kalitenin süreklilik gerektiren bir durum olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, bu sürekliliği sağlamak ve tüm birimlere yaymak için Kalite Komisyonu olarak gece gündüz çalıştıklarını vurguladı.

Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanlarının sorularını yanıtlayarak sorunlarını dinleyen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, öğretim elemanlarına başarılı bir eğitim ve öğretim yılı dileyerek toplantıyı sonlandırdı.

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.