19 Şubat 2019
  • Samsun9°C
  • Ankara11°C
  • İstanbul14°C

ÇOCUKLARDA GRİBE DİKKAT!

Solunum yolu enfeksiyonları dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıkları arasındadır. Grip ani başlayan, ateşli bir solunum yolu hastalığı yapan ve influenza virüslerinin etken olduğu viral bir hastalıktır. Virüs hemen bütün yaş gruplarını etkiler.

Çocuklarda gribe dikkat!

24 Ocak 2018 Çarşamba 13:38

 Sağlıklı çocuklarda genellikle kendi kendini sınırlayabilen, basit ateşli enfeksiyon olsa da bazen akciğer, kalp, beyin, karaciğer ve kas gibi birçok organı etkileyen bozukluklara, özellikle iki yaş altı çocuklarda ciddi yaşamı tehdit eden viral ya da ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Grip nedeniyle hastaneye yatış oranı en sık iki yaş altında, özellikle altı ay altı çocuklarda fazla olması hastalığın önemini öne çıkarır.


İnfluenza enfeksiyonunun etkeni, influenza A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipte sınıflandırılan virüslerdir. İnsanlarda en sık hastalık yapan tipler influenza A ve B'dir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Seren , bulaşmaları önleyebilmek için hasta olan çocuk ateşli olduğu dönemde kreşe veya okula gönderilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor;


Türkiye gibi ılıman iklim kuşağında bulunan ülkelerde kış mevsiminde salgınlar meydana getirir. Enfeksiyon sıklıkla kasım ile mayıs ayları arasında görülür. Kış mevsiminde, soğuklarda gözlenenin ismi "mevsimsel grip" iken beklenmedik zamanda çıkan ve dünyanın farklı bölgelerinde yaygın olursa "pandemik influenza"dan bahsedilir. İnfluenza virüsleri antijenik yapılarını sık değiştirme özelliğinde olduğundan kişiler defalarca Influenza enfeksiyonu geçirebilir.


İnfluenza ; iki-üç günlük bir kuluçka döneminden sonra aniden başlar.Klinik bulguları değişken olup,sıklıkla ani gelişen ateş, baş ağrısı, kas ağrısına eşlik eden öksürük ve boğaz ağrısı ile seyretmektedir. Daha önce virüs ile karşılaşmamış olduklarından çocuklarda erişkinlere göre daha yüksek ateş, ateşli nöbet, lenf bezi büyümesi, daha fazla sindirim sistemi tutulumu ( bulantı,kusma ,ishal ) ve daha az solunum sistemi bulguları ( kuru öksürük ,burun akıntısı,boğazda yanma ) gözlenebilir . Bu durum, tanıda güçlüklere neden olmakta ve gereksiz antibiyotik kullanımını arttırabilmektedir. Yenidoğanlarda, küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde klinik tablo değişik olabilir ve tanı güçlüğü yaratabilir.


ATEŞ GENELLİKLE ÜÇ GÜN SÜRER

Ateş düştükten sonra tekrar bir yükselme saptanabilir. Öksürük ve halsizlik haftalarca sürebilir. Oluşabilecek problemler mutlaka yakından izlenmelidir. Hastalık belirtilerinin uzun sürmesi, ateşin 3 günden fazla devam etmesi, iyileşme belirtileri olduktan sonra tekrar ateşin ortaya çıkması, solunum sıkıntısı belirtilerinin olması, bilinç durumunda değişiklik ve yeterli sıvı alamama ve beslenme güçlüğü olduğu durumlarda mutlakadoktora başvurulmalıdır. İnfluenza enfeksiyonu, kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşır; ancak bulaşmada yüzeylerin rolü büyüktür. Kişi virüs barındıran masa, kapı kulpu, oyuncak gibi yüzeylere temas ettikten sonra temasta bulunan elini gözüne veya ağız mukozasına değdirirse bulaşma olur. Bu yol, özellikle çocukların enfekte olması açısından çok önemlidir. Bulaştırıcılık belirtilerin başlamasından bir-iki gün önce ve ateş düşmesini takip eden birkaç güne kadar olmaktadır.Tanısı için; burun sürüntüsünden yapılacak basit bir test ile tanı doğrulanabilirse de testin negatif kalması hastalığı dışlamaz. Gerekli durumlarda daha detaylı testler uygulanabilir.


HASTALIK BELİRTİLERİ GEÇENE KADAR EVDE İSTİRAT ETMEK ÖNEMLİDİR

Grip, çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. İki hastalıkta viral bir infeksiyon olmakla birlikte, farklı hastalıklardır ve farklı virüslerle oluşmaktadır.

Kaynak: Sabah

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.