19 Aralık 2018
  • Samsun10°C
  • Ankara7°C
  • İstanbul7°C

BİR İNSAN HAYATI DEĞİŞTİRİR

Numan Türkoğlu

16 Kasım 2016 Çarşamba 10:30

Bazen bir insanın hayatınızda doğru bir yere dokunuşu, hayatın tüm akışını değiştirir. Tıpkı bir insanın yanlış bir yere dokunduğunda hayatınızı alt üst ettiği gibi.

Yağmur yağıyordu, çok ıslanınca bir dostun iş yerine uğradım. Soba etrafında oturduk ve demli çayları içiyorduk. Halinden tavrından köy çocuğu olduğu belli bir genç de oturuyordu. Sohbet ilerleyince, hayalini kurduğum mesleği yapan bir TIR şoförü olduğunu öğrendim. Sohbet etmeye başladık, ileri derece de kekemeydi. Konuşmaya oldukça istekli ama konuşurken çok zorlanıyordu. Kelimeler ağzından zor dökülüyordu ama güler yüzlüydü. Derken hikayesini anlatmaya başladı.

Çocukken okula gitmek istemezmiş arkadaşları kekemeliği ile alay ediyorlar diye. Ortaokula gitmiş, ergen yaşıtlarının arasında zor günler geçirmiş ve her geçen gün içine kapanmış. Toplumda karşılaştığı bu şeyler yüzünden okula devam etmek istememiş ve bırakmış. Mahallesinde bir kıza aşık olmuş ama kıza bunu söylemeye çekinmiş. Kekemeyim diye benimle alay eder diye korkmuş.

Yaşadıkları ile her geçen gün daha içine kapanmış, özgüvenini yitirmiş ve insanlardan uzaklaşmış. Sonra vakti gelince, askerliği bir kurtuluş olarak görmüş ve hemen askere gitmiş. Acemi birliğinden sonra Mardin'e çıkmış askerliği. Mardin'de bölüğüne teslim olduğunda aynı endişeleri taşıyormuş. Bölük komutanının önünde herkes tek tek tekmil veriyor ve sivilde ne iş yaptığını söylüyormuş. Komutanda ona göre, sen şunu yapacaksın sen bunu yapacaksın diye ayırıyormuş

Sıra O'na gelince, bölük arkadaşlarının yüzünde bir tebessüm oluşmuş. Çünkü tekmil veremiyormuş ve tıkanıyormuş. Komutana selam vermiş ve kekeleyerek, "Ben kekemeyim komutanım" demiş. Zaten arkadaşları da "Seni gözden uzak bir yere verirler, ya çöpçü olursun ya mutfakçı" diyorlarmış. Bölük komutanı halden anlar bir adammış. "Evladım sen Karadeniz çocuğusun, dilin kekeme olsa da yüreğin pektir senin, seni de postam yaptım. Bundan sonra benim yanımda olacaksın" demiş.

Bu olayı bana anlatırken bile gözlerinin içi gülüyor ve "İlk kez bir insan kekemeliğimi bir kusur olarak görmedi ve beni onurlandırdı, nasıl mutlu oldum anlatamam. Komutanın bu insanlığına karşı ben de elimden gelenin hep en iyisini yapmaya çalıştım. Kendime öz güvenim geldi ve önce kendimle sonra da insanlar ile barıştım" diyordu.

Askerlik bitince de bu öz güven ile hareket etmiş ve sevdiği kıza kekeleyerek de olsa açılmış ve aşkını ilan etmiş. " Mahallenin en güzel kızıydı abi ve şuan evliyiz" derken bir görmeliydiniz. Ardından TIR şoförlüğüne başlamış. Ben size kısaca anlattım ama uzun ve güzel bir hayat hikayesiydi.

Bir insan,doğru yere dokununca tüm hayatın akışı değişiyor. Hep söylerim,bir insan bazen tüm hayattır, hayatınıza girer ve dünya sizin için bambaşka bir yer oluverir. Tıpkı hayatınıza girip, genişçe dünyayı size dar eden insanlar olduğu gibi. Rabbim herkesin karşısına böyle güzel insanlar çıkarsın. Bir dokunuşu ve varlığı ile hayatımızı güzelleştiren o insanlara selam olsun ...

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.